IThon.info: Pontosan mit jelöl a műszaki szakszövegírás jelző?
Helli Rita: Amikor műszaki szakszövegírásról beszélünk, akkor lényegében a copywriting egy válfajáról van szó, amely során olyan műszaki jellegű dokumentáció készül, amely segíti egy adott termék vagy szolgáltatás használatát és alkalmazását. Szakmai körökben több megnevezése is ismert ennek a szövegírói ágazatnak, a teljesség igénye nélkül felsorolva néhányat: műszaki szakszövegírás, technical writing, info design, információmenedzsment vagy épp műszakitervezés-írás. A folyamat lényegében arról szól, hogy egy kvázi külsős szakmai csapat csatlakozik egy fejlesztői csoporthoz, akik adott terméken vagy szolgáltatáson dolgoznak – ez a Sigma esetében lehet valamilyen telekommunikációs, mezőgazdasági, autóipari, esetleg egyéb területről származó termék vagy szolgáltatás is. Egy műszaki szövegíró feladata tulajdonképpen az, hogy ezzel a fejlesztői csapattal kooperálva olyan műszaki leírásokat alkosson, amelyek aztán a végfelhasználó kezébe kerülnek. Ez többféleképpen is működhet. Előfordul, hogy konkrét boltban kapható termékekhez is gyártanak műszaki leírást, melyet a vásárlók hasznosítanak majd, de számos esetben fordul elő az is a szakmában, hogy mérnökök munkáját segítő guide-okat írnak. A műszaki szakszövegírás egyik alapköve tehát a mély, alapos és pontos műszaki tudás vagy affinitás – valamint az erős nyelvismeret, de erről majd később.IThon.info: Hogyan zajlik a műszaki szakszövegírás?
H.R.: A legtöbb esetben a szövegírói csapat kap egy összetett belső dokumentációt a fejlesztőktől, ami az adott termék vagy szolgáltatás összességét írja le. Ebből az anyagból kell egy olyan felhasználóbarát leírást készíteni, amelynek segítségével a végfelhasználók megismerik a terméket, és ki tudják aknázni a benne rejlő lehetőségeket. A folyamat összetettsége miatt a szakszövegírók számára különösen fontos, hogy már a folyamat legelején bevonódjanak a munkába. Ez általában egy kick-off meeting, vagy egy, az új funkciót bemutató prezentáció formájában valósul meg. Egy ilyen meetingen szó szerint mindenki megjelenik, aki a terméken dolgozik: pénzügyesek, marketingesek, sales-esek, termékfejlesztők, projektmenedzserek, illetve azok a fejlesztési csoportvezetők, akik a termék egyes funkcióinak kidolgozásában vesznek részt. Így garantálható, hogy a végfelhasználó – legyen az vásárló vagy mérnök –, biztosan megkapja azokat az információkat, amelyekre szüksége lehet. Egy-egy ilyen meetingen tehát közgazdasági, műszaki, pénzügyi és bölcsész végzettségű emberek is megjelennek, ugyanis kizárólag így biztosíthatjuk a megfelelő mértékű információáramlást. Ez a sokszínűség azért elemi fontosságú, mert így kellő szakmaisággal és műszaki pontossággal készülhet el az adott dokumentáció, amely ráadásul maximálisan érthető és feldolgozható lesz. Enélkül nincs eredmény – vagy csak minimális.IThon.info: Milyen célt szolgálhatnak a műszaki szakszövegek?
H.R.: Az ilyen anyagok több célt is szolgálhatnak. Az, hogy az adott szöveg milyen céllal készül, a vonatkozó projekt függvénye. Bizonyos munkacsoportok többségében termékdokumentációt készítenek, de az sem ritka jelenség, hogy az egyes szövegírói csapatok az ügyfél számára belső dokumentációt készítenek, amelyekből később más szakszövegírók vagy éppen fejlesztőmérnökök dolgoznak. Ezenkívül számos marketing célú megrendelés is érkezhet egy szakszövegírással foglalkozó céghez. Ezek jellemzően publikációk vagy prezentációk formájában valósulnak meg, de nem ritka az e-learning-anyagok, illetve brosúrák készítése sem.