IThon.info: Milyenek voltak az IP Systems kiválasztási folyamatai akkoriban?
B.A.: Bevallom őszintén, elég régen, megközelítőleg 7-8 évvel ezelőtt történt, de megpróbálom pontosan felidézni. Első körben egy szakmai interjút kellett sikerrel abszolválnom, amelyet egy akkori vezető tesztelő tartott. Ő egyébként abban a projektben tevékenykedett architect-ként, amelyikre éppen új munkaerőt kerestek. Ezt követően a cégvezetővel volt egy rövid interjú. Ezt inkább HR-es körnek tudnám be, lényegében a munkakör részleteiről, a bérezésről és hasonló munkaügyi dolgokról beszéltünk.IThon.info: Újonnan felvett munkavállalóként milyen projekteken tudtál dolgozni? Hogyan zajlott a cégbe történő integrálódás?
B.A.: Első körben egy már meglévő tesztelői csapatba kerültem, junior tesztelő pozícióban – ahogyan korábban is említettem. A szakmai betanulásban az a vezető tesztelő segített, aki a szóban forgó fejlesztői csapat feje volt – scrum teamekben dolgoztunk, ami általában 2-4 fejlesztőt, egy tesztelőt és egy elemzőt jelent. Lényegében ő mentorált engem, de a csapat többi tagja is segített. Az üzleti részt pedig természetesen az üzleti elemző tanította meg nekem. Illetve jellemzően fejlesztőkkel is együtt kellett dolgoznunk, így igen sok szakmai tudást szereztem általuk is. Akkoriban még a cég is kisebb volt, mint ma, tehát a betanítási folyamatok is mások voltak. A bevett szokás az volt, hogy kisebb projekteken sajátítom el a szükséges tudást. És ahogyan egyre több feladatot kaptam, egyre jobban megismertem a szükséges metódusokat, a vezető tesztelő egyre kevesebbet segített, így válhattam napról napra önállóbbá.IThon.info: Említetted, hogy évekkel ezelőtt még a betanulási folyamatok is valamelyest másképpen működtek. Hogy látod, miben változott a cég az elmúlt évek során?
B.A.: Akkoriban körülbelül 20-30 fő dolgozott a cégnél. Ami érdekes, hogy a létszámbővülés ellenére a családias hangulat megmaradt. Ez mindenképpen pozitív, hiszen ilyesmire nem mindig van lehetőség más cégeknél. Ami változott az évek során, az a feladatok kiosztásában és menedzselésében érhető tetten. A 7-8 évvel ezelőtti állapotokhoz viszonyítva sokkal jobban tudjuk megoldani az egyes feladatok elkülönítését. Anno több és többféle feladat hárult egyetlen emberre, ellenben a mostani helyzettel, hiszen ma már minden feladatra vagy feladatkörre dedikált emberünk van. Ez azért is fontos, mert így mindenki a maga projektjében mélyedhet el, azért vállal felelősséget, és ez egyértelműen javítja az elvégzett munka minőségét is. Ráadásul így egyetlen embernek sem kell olyan feladatot ellátnia, amihez esetleg kevésbé ért.IThon.info: Milyen sikereket éltél meg tesztelőként? Hogyan látod visszatekintve a junior tesztelőből vezető tesztelővé való fejlődésed?
B.A.: Azt láttam, hogy ahogyan fejlődik a cég, úgy van lehetőségem nekem is vele együtt fejlődni. Egyre komplexebb feladatokat kaptam, egyre fajsúlyosabb projekteket. A kérdés az volt, sikerül-e megfelelnem az elvárásoknak vagy sem. Napról napra egyre behatóbban ismertem meg az alkalmazásokat, ennek köszönhetően egyre rutinosabban mentek a különféle tesztelési módszertanok is. Ennek hatására egyre bonyolultabb feladatokat kaptam, és amikor úgy látták, hogy sikerrel veszem a feladatokat, idővel rám bízták a teljes fejlesztői csapat tesztelői feladatainak elvégzését – eleinte természetesen segítséggel. Amikor pedig ezt is önállóan tudtam végezni, egyéb feladatokat kaptam. Gondolok itt például automatizálásokra, újonnan felvett tesztelők betanítására, sőt, idővel a kiválasztási folyamatokban is részt vehettem, illetve projektek megtervezésében is részt vettem. Mivel a fejlődésem éppen egybeesett a cég fejlődésével, gyarapodásával, megtiszteltek egy vezető tesztelői munkakörrel. Itt már javarészt a tesztelők koordinálása, az ő munkájuk felügyelete volt a fő feladatom, mindezt 4-5 tesztelői csapattal kapcsolatban végeztem. Itt főleg szakmai mentorálást végeztem. A sikerekkel kapcsolatban azt tudom mondani, hogy számomra az jelenti a sikert, amikor egy projektet átvesz az ügyfél, és azt használja is. A lényeg, hogy azt kapja, amit szeretett volna. Olyan nyilván nincs, hogy hiba nélkül tudsz átadni egy szoftvert, de ezek minimalizálására igenis lehet és kell is törekedni. Továbbá azt is sikerként élem meg, ha a tesztelők fejlődni tudnak a saját csapataikban, az én mentortevékenységem alatt.