- Új machine learining alapú megoldás bevezetése az ügyfelek megfelelő szegmentációjára (AWS Cloud)
- A bank kritikus elemzési és riporting területét támogató, egységes informatikai keretrendszer kialakítása
- CRM (Costumer Relationship Management) területen adattárház alapú önkiszolgáló képesség kialakítása machine learningre támaszkodva
Mindegy ki, csak elemző legyen
Adatelemző, BI elemző, esetleg üzleti elemző (bár ez utóbbi más jellegű feladatokat is takarhat, ezért mi maradunk az adatelemzőnél), a lényeg ugyanaz: különféle forrásokból összegyűjti a rendelkezésre álló adatokat, és vizualizált formában megjeleníti az üzleti felhasználók számára. Tipikusan az informatikai és az adott üzleti terület határmezsgyéjén végzik mindennapi munkájukat, jól értik az üzleti oldal igényeit, elvárásait, de akkor sem jönnek zavarba, ha ezeket a fejlesztők nyelvére kell formálni. Feladataik leginkább a folyamatszeméletet, a struktúrák kialakítását és az érintett felekkel történő hatékony kommunikációt foglalják magukba. Egy idő után általában egy-egy banki terület szakértőivé válnak (p. controlling, pénzügy, CRM, hitelezés), amellyel munkával töltött éveikben egy valamit nem fognak tenni: unatkozni.Big data, bigger data…
Talán nem kifejezetten meglepő, hogy azzal, hogy a machine learning, illetve a mesterséges intelligencia megoldások betörték a bankfiókok ajtajait, a piaci versenynél már csak az ezekhez értő szakemberekért nagyobb a harc. A Data scientistek azt tudják, amire manapság minden banknak szüksége van: különböző eljárásokkal értékes információvá “varázsolják” az ömlesztett, a nagy összevisszaságban átláthatatlan, az ember számára feldolgozhatatlan mennyiségű adathalmazokat. Mindehhez mesterséges intelligencia alapú modelleket, statisztikai eljárásokat hívnak segítségül. Data scientist nem egyik napról a másikra válik valakiből, komoly szenioritást követel meg, éppen ezért az itthon elérhető szakemberek száma is korlátozott.Szeretném megtudni, mennyit keres egy Data scientist!
Egyértelműen látszik, hogy az adatok kezelése, feldolgozása és tárolása a banki informatika alfájává és omegájává vált. A digitalizáció még egy terület robbanásszerű fejlődését maga után vonta, a kérdés ugyanis világszinten ugyanúgy hangzik:Ki és hogyan védi meg az adatokat?
Az erődök felépültek, a frontvonalak kialakultak, a kibertér határőrei egy percre sem pihennek: az IT biztonság még a fentieknél is kritikusabb kérdéssé vált, munkavállalóként pedig valódi aranybányát rejt. Míg a 2000-es évek első évtizedében senki nem értette, miért van szükség arra az egyetlen kollégára, aki valamit “mókol” a sarokban, addig ma már akár több száz fős szervezetek alakultak a digitalizáció által bevett online tér védelmének ellátására. Adatbiztonság, felhőbiztonság, kriptográfia, határvédelem, végpontvédelem, szegmentálás, etikus hackelés vagy éppen a mesterséges intelligencián alapuló megoldások: rendkívül szerteágazó és színes karrierlehetőség várja azokat, akik komolyan veszik a folyamatos tanulást, hiszen a “betörők” nem pihennek, a módszereik egyre kifinomultabbak, végső soron pedig saját pénzünk védelméről is szó van.Szeretném megismerni az IT biztonságban rejlő lehetőségeket!
Az adatok világa és az IT biztonság még mindig csak egy szeletét fedik le a bankszektor által kínált lehetőségeknek, azonban kétségkívül ezek a szegmensek vannak leginkább fókuszban napjainkban - és lesznek várhatóan az elkövetkezendő években is.